Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetKetojenik Diyet Nedir ?

-

Ketojenik Diyet Nedir ?

Özellikle son yıllarda yaygınlaşan beslenme alışkanlığı olan kojenik diyet, geçmişte sadece bazı hastalıkların tedavisine katkı sağlamak amacıyla uygulanırken şimdilerde ise zayıflama amacıyla da uygulanmaya başlamıştır. Bundan kaynaklı olarak ketojenik diyet ”yasakların diyeti” olarak bilinmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde uygulandığı için ketojenik diyet, bilim insanları tarafından araştırma konusu olmuş ve hala araştırmalar devam edilmektedir. Ketojenik diyetin yararları olduğu gibi vücutta bazı zararlı etkileri meydana gelmektedir. Bundan kaynaklı olarak da, uzmanlar tarafından uzun süre tavsiye edilmez.  Uygulaması oldukça zor ve zahmet olduğu için ve ayrıca  vücutta neden olabileceği olası zararlardan kaynaklı, bu diyeti uygulayan kişilerin  tıbbi kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

KETOJENİK DİYETİN FAYDALARI NELERDİR?


1-Kilo Kaybı 

Ketojenik diyet sayesinde vücudunuz var olan yağlarınızı  ana enerji kaynağı olarak kullanmaktadır ve bu da kilo kaybına yol açmaktadır.  Ketojenik diyetteyken insülin (yağ depolayıcı hormon) seviyeleriniz düşer ve bu sayede vücudunuz yağ yakmaya başlar.

2-Kan Şekerinizi Kontrol Altında Tutmanızı Sağlar

Ketojenik diyet sayesinde, tükettiğiniz besinlerden kaynaklı olarak kan şekeri seviyelerinizi düşer. Bilimsel çalışmalar düşük kalorili diyetlere oranla ketojenik diyetin, diyabeti önlediği ve diğer diyetlere oranla daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

3-Odaklanmanıza Yardımcı Olur

Ketonların  beyin için iyi bir enerji kaynağı olduğu bir gerçektir. Karbonhidrat tüketimini azalttığınız taktirde, ani kan şekeri yükselişlerini engellersiniz. Bu sayede daha iyi odaklanabilirsiniz.

Çalışmalar yağ asitlerini tüketmenin , beyin işlevlerinize fayda sağlayabileceğini kanıtlamıştır.

4-Sivilce Sorunları

Düşük karbonhidratlı beslenme düzenine başladığınız zaman, eğer bir cilt sorununuz mevcut ise gözle görülür azalmalar olacağı kanıtlanmıştır. Hatta bazı çalışmalara göre yüksek karbonhidratlı bir beslenme alışkanlığı ile sivilcelerin meydana gelmeleri arasında bir bağlantı olduğu da kanıtlanmıştır.

Ketojenik Diyette Neler Yenilebilir?

Karbonhidrat tüketiminizi ne kadar azaltırsanız (günde 15 gramdan az) o kadar hızlı ketozise durumda olursunuz. Karbonhidrat tüketiminiz de sınırlarınız olsun ve sebzelerden, kuruyemişlerden ve süt ürünleri gibi besinlerden yararlanmaya çalışın. Beyaz un (ekmek, poğaça, tahıllar) ve nişastalı besinler (patates, fasulye, bakliyat) gibi  ya da çok sık meyve tüketmemeye özen gösterin. Ek olarak Avokado ve böğürtlen gibi meyveleri gereken miktarda tüketebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme