Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetNeden Diyet Yapmalıyız ?

-

Neden Diyet Yapmalıyız ?

Günümüzde birçok insan diyet yapıyor lakin diyetin ne anlama geldiğini ve diyetin asıl amacının ne olduğunu ne yazık ki bilmiyorlar. Bu makalemizde size diyetin ne demek olduğunu ve neden hayatımız boyunca olmazsa olmazlarımızın arasında yer almasını  gerektiğini açıklayacağız. İlk olarak diyetin kelime anlamı beslenme biçimidir. Biz buna sağlıklıyı ekliyoruz çünkü diyetin çeşitleri vardır. Kimi diyet çeşidi zayıflamak amaçlı kimisi ise tedavi amacıyla tüketilecek besinlerin sınırlı tüketilmesidir. Diyet hepsinden anlaşılacağı üzere sağlık lı beslenme temasıdır. Günlük hayatımızda ne yazık ki her zaman sağlıklı beslenmek oldukça zor ve bu koşullarda vücut düzensiz beslenme sonucunda aslında size bir nevi cevap veriyor. Alınan yağlar ne yazık ki vücuttan hemen atılamıyor. Bu yüzden ne kadar dikkat ederseniz o kadar sağlıklı bir vücudunuz olma  ihtimali o kadar yüksek olacaktır.

Bazı insanlar gençken her şeyi tüketebileceklerini sanıyorlar maalesef bu oldukça yanlış bir tabir. Çünkü gençken yediğiniz tatlılar yaşlılığınızda karşınıza şeker hastalığı ve buna benzer birçok uğraştırıcı hastalıklarla karşı karşıya bırakabiliyor.  Yanlış anlamayın size asla tatlı tüketmemelisiniz demiyoruz sadece bu durumda  porsiyon ve yeme sıklığı önemli rol oynamaktadır.

Bilim insanları bir çok hastalığın temelinde tükettiğimiz besinlerin oynanmış genetikleriyle alakalı olduğunu belirtiyorlar. 21.yüzyıldayız ve maalesef tükettiğimiz çoğu gıda doğal değil. İçerdikleri yapay maddeler tüketildiği zaman vücut buna birçok hastalıkla tepki gösteriyor. Özellikle tatlandırıcı, şeker, katkı maddesi gibi içeren besinleri tüketmek oldukça zararlıdır. Bu konuda dikkat etmenizi öneririz. Eğer düzenli olarak bir yere gidiyorsanız okul veya iş gibi sizin bildiğiniz ve bizim sıklıkla önermeye devam edeceğimiz, yanınıza kendi yaptığınız yemekleri ve o yemeklerde kullandığınız besinlerin malzemelerini güvenli bir yerden tedarik etmenizdir. Sonuçta şöyle bir gerçek var ki siz kendi yaptığınız yemeklerin yapım aşamasından tutun kullandığınız malzemelere kadar biliyorsunuz. Bu bile bence kendiniz hazırlamanız için yeterli bir sebeptir. Eğer yemek getiremediğiniz zamanlar olursa, Öğlenleri meyvelerinizi yanınızda taşıyıp veya atıştırmalık çerezde olabilir öğününüzü değerlendirebilirsiniz. Emin olun fast food yediğiniz sağlıklıksız yiyeceklerdense sağlıklı ama az besinler tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Diyetin olmazsa olmazlarından biri ise düzenli spor yapmaktır. Bazı insanlar ”az yiyerek diyet yapıyorum bu bana yeter” bir noktaya kadar evet yeterli olabilir ancak vücut ilerledikçe derinizin sıkı ve fit gözükebilmesi için yaptığınız diyeti sporla desteklemeniz gerekecektir. Yapacağınız düzenli yürüyüşler bile vücut için o kadar faydalıdır ki ve birçok hastalığın yaşanma riskini en aza indirmektedir. Bu sayede her açıdan vücut için yaptığınız bir çok yararlı şey size aynı şekilde geri dönecektir.

Yukarıda belirtiğimiz gibi diyet yapmak sizi birçok hastalıktan kurtulmanıza vesile olacaktır. Çünkü şişmanlığın getirdiği birçok çeşitli hastalıklar vardır bunlar; kalp hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, safra kesesi taşı, karaciğer yağlanması, gut-artrit, kanser, reflü-ülser, felç-inme, uyku apnesi, adet düzensizliği ve birçok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme