Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetBağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Güçlendirin

-

Bağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Güçlendirin

Hastalıklara yakalanmamak ve yakalanma riskini azaltmak ayrıca hastalığı kısa sürede yenmek için sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmanız oldukça önemli.  Özellikle sonbahar ve kış aylarında hastalıklardan korunmak için beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kahvaltınızı eksik etmeyin: Kaliteli beslenmenin yanı sıra, bağışıklığınızı kuvvetlendiren gıdalar kadar, “öğünler” de geliyor ve o öğünlerin en önemlilerinin başında kahvaltı var. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak, hem fiziksel hem psikolojik açınız için oldukça önemli. Kahvaltınızı es geçtiğinizde veya sağlıksız bir şekilde yaptığınız sürece, sonraki öğünlerinizde ne kadar güçlü ve sağlıklı beslenirseniz beslenin, ne yazık ki aç kaldığınız süre içinde bağışıklığınız azalıyor.

Tüm besin gruplarından tüketin: Tüm besin gruplarından tüketmeye özen gösterin. Örnek olarak et grubu, süt-yoğurt-peynir grubu, meyve ve sebze grubu ile ekmek grubundaki besinlerden günlük olarak yararlanmaya özen gösterin. Bu sayede bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını ve vücudunuzun ihtiyacı olduğu vitamin ve mineralleri tüketmiş olacaksınız. Hatırlatmakta fayda var, ne kadar tek yönlü beslenmeden kaçınırsanız o kadar sağlıklı olursunuz.

Soğan ve Sarımsaksız olmaz : Soğangiller içeriklerindeki sülfürlü bileşikler bulundurması sayesinde tam bir antioksidandır. Bu bileşikler sayesinde soğangiller, toksinler ve oksidan maddelerle savaşıyorlar. Sadece soğan değil bu grupta ayrıca sarımsak ve pırasa da bu gruba dahil. Yapılarında bulunan allisin isimli madde hem antiviral hem de antibakteriyal olarak güçlü bir etkisi var. Tam mevsiminde bu besinleri  tüketmeniz, vücudunuzun sağlığı açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Soğan ve sarımsağı taze kuru ayırmadan düzenli olarak tüketmelisiniz. Pırasayı hafta bir veya iki defa tüketmeniz vücudunuzun gerekli vitamini almasını sağlamaya yetecektir.

Çorbalarınıza zencefil katmayı ihmal etmeyin: Zencefilin vücuda olan yararlarını duymayanınız kalmamıştır ayrıca tüm mineralleri ve vitaminleri yapısında bulundurması sayesinde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiğini biliyor muydunuz? Kuru ve taze olması farketmeksizin tüketebilirsiniz, lakin yapılan araştırmalara göre taze zencefilin kuru olanına göre enfeksiyonları önlemede çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Taze olarak içtiğiniz suya, yoğurda, bitki çaylarına ve çorbalarınız da rahatlıkla tüketebilirsiniz. Belirtmekte fayda var, günde 1 defa tüketeceğiniz bitki çayınızın içine zencefil eklemeniz özellikle hastalıklardan korunmanıza ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için oldukça önemlidir.

Adaçayı ve ekinezya: Ada çayını vücudumuza olan faydalarıyla tanıdık fakat ekinezyanında ada çayı kadar yararı olduğunu biliyor muydunuz? Örnek olarak, ekinezya ağız yoluyla alınan bakteri ve virüsleri vücuda karşı korumada oldukça etkilidir. Günde 1-2 kez adaçayını ve ekinezyayı birlikte demleyip tüketerek, vücudunuzu birçok zararlı şeylerden korumuş olacaksınız ayrıca demlerken içine tarçın da ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme