Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelKoronadan ( Corona ) Korunma Yolları

-

Koronadan ( Corona ) Korunma Yolları

Korona ( corona ) virüsü, son zamanda çin’de meydana gelen ve bağışıklığı zayıf olan insanları etkileyen hatta sonucu ölümle biten bir çeşit virüstür. Korona virüsünden korunma yollarına geçmeden önce, ilk olarak bireysel olarak dikkat etmemiz gereken bir takım şeyler vardır. Bunların en başında ise hem kişisel hijyen, hem çevre hijyenidir. Siz bireysel olarak ne kadar temkinli davranırsanız, virüse yakalanma ve virüsü yayma riskini o kadar ortadan kaldırmış olacaksınız. Ayrıca her geçen gün virüs yeni kurbanlarını seçerken, sizin de kalabalık ortamdan ve kendinizi bir süre toplumdan soyutlamanız bir o kadar önemlidir.

Ev ortamında korona virüsü için ne yapabilirsiniz ?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi, korona özellikle yaşlı ve bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu bireylerde etkisini çok şiddetli bir şekilde gösteriyor. Ayrıca korona virüs için riskli gruplarda 2 yaş altı bebeklerde de risklidir. Evinizi her gün temizleyin, aklınıza gelebilecek her şeyi özellikle plastikleri temizlemede özen gösterin. Çünkü korona virüs plastik üzerinde yaklaşık olarak 72 saat boyunca canlı kalabiliyor. Buda çok büyük risk demektir. Kıyafetlerinizi dışarıdan geldikten sonra hemen 60-90 sıcaklıklarda yıkamaya özen gösterin. Ayakkabılarınızı dezenfekte edin çünkü sadece kıyafetler değil ayakkabılarda da bir süre canlı kalabiliyor. Evde her bireyin ayrı havlusu olsun ve havlularınızda sık sık yıkayın.

Ayrıca dikkat!

Korona virüs salgını ne yazık ki bir süre daha  gündemimizde kalacak gibi gözüküyor ve bu durum bizi hem psikolojik olarak hemde fiziksel olarak oldukça etkiliyor. Bazılarımız kendini eve kapatırken, bazılarımız hayat şartlarının getirdiği zorluklar yüzünden ne yazık ki işlerine hala devam etmek zorunda. Bazılarımız bir grup insanın bulunduğu ortamlarda çalışıyor ve bu insanlardan biri öksürdüğü veya hapşırdığı zaman ilk olarak panik yapmayacağız. Bu oldukça önemli. Çünkü her hapşıran her öksüren korona virüs taşıyor demek değildir.

İş ortamında korona virüsünden nasıl korunabiliriz ?

Eğer çalıştığımız yerde  hatta aynı odada nezle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren bir arkadaşımız var ise yapacağımız ilk şeylerden biri 1 metre uzakta kalmaktır. Eğer bu mümkün değilse maske ve eldiven takmaya özen gösterin ama unutmamakta fayda var bu virüs gözden de bulaşabiliyor.

Virüslere karşı nasıl dirençli olabilirsiniz ?

Aslında birçok virüsten kendimizi korumak için bağışıklık sistemimizi elimizden geldiği kadar güçlü tutmalıyız. Bunu da doğru beslenme, bitki çayları, vitamin ve mineraller tüketmek ve yeteri kadar uyku sayesinde sağlayabiliriz. Günümüzde genetiğiyle oynanmış bir çok besin var bunların aksine doğal içerikli besinleri tüketmeye özen gösteriniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme