Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetYeterli Protein Miktarı Tüketilmediğinde Vücutta Neler Olur ?

-

Yeterli Protein Miktarı Tüketilmediğinde Vücutta Neler Olur ?

 

Son zamanlarda, çoğu birey öğünlerinde karbonhidrat ve yağ tüketiminden kaçınıyor öğünlerini çoğunlukla protein ile değerlendirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden, son zamanlarda protein oldukça tüketilen bir besin türü haline geldi. Ancak yapılan çalışmalarda, insanların yüzde 90’ı ne kadar proteine ihtiyacı olduğunu bilmiyor. İngiliz beslenme uzmanı olan May Simpkin ve Rick Hay yeterli protein alınmadığında vücutta bir takım belirtiler meydana geldiğini açıkladılar.

ŞİDDETLİ TATLI-TUZLU İSTEĞİ

Protein sayesinde şeker kan dolaşımı salınımını yavaşlatır ve bu sayede kan şekeri dengede kalabilir. Ancak sık sık karbonhidrat tüketildiği zaman açlık hissi hep meydana gelir buda kilo almaya sebep olur.

SARKAN KASLAR

Enerji için vücut kasları kullanır ve kaslar bir nevi yakıt görevinde kullanılır bu yüzden fazla egzersiz, sarkmaya sebebiyet verir.

DÖKÜLEN SAÇLAR

Biliyoruz ki sadece vitaminler veya kaliteli şampuanlar saçın dökülmesini engelleyemez. Saç zamanla elastikliğini ve de parlaklığını yitirmeye başlar. Saçın parlaklığının azalması ya da dökülmeye başlaması ve ya tırnakta beyaz lekeler bunlar aslında, protein eksikliğinin en belirgin özelliklerinden bir kaçıdır.

ZAYIF BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Özellikle şu dönemde virüslerle mücadele ediyoruz. Her ne kadar kendimize dikkat etsekde şu bir gerçek, sağlam bir bağışıklık sizi birçok virüsten yada hastalıktan korur. Bunun içinde düzenli olarak protein tüketmeye özen göstermelisiniz. Çünkü yeteri kadar protein tüketmediğimiz taktirde,  bağışıklık hücreleri güçlü olamaz ve virüsleri yenemez bu durumda da birçok problem sizi bekliyor olacaktır.

BİLİNÇ BULANIKLIĞI

Kimi zaman konsantrasyon güçlüğü çekersiniz bunun tabi ki tek nedeni protein eksikliği kaynaklı değildir ama öğle yemeğinde tercih edilen gıdalardan kaynaklı olabilir. Protein eksikliği bir çok probleme yol açar bunlardan bazıları ; depresif ruh hali, konsantrasyon eksikliği ve bulanık bir zihindir.

UYKU BOZUKLUĞU

Yetersiz proteinle aktifleşen hormon üretimi uykunun dengesini bozar. Serotonin ön maddesi triptofan, uyku için oldukça önemli olan bir amino asittir ve daha rahat uymak için yardımcı olur hemde uyku kalitesini arttırır. Fındık, Hindi göğsü, peynir, mercimek, fasülye ve yumurtanın içinde bolca triptofan bulunur.

STRES 

Stres hormonlarının salınması sonucunda kaslar ve dokular parçalanabilir ve bunun sonucunda fazla egzersiz yapıldığı zaman ağrılara ve duygusal kaynaklı strese sebep olur.

NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Protein tüketimi vücut ağırlığınızla orantılı olmalıdır yani; vücut kilogramı başına 0,8 g olmalı. Günde yeteri kadar protein tüketimi için  kadınlar ortalama 46 gramken, erkekler için 56 gram olduğu belirtiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme