Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetTemiz beslenme nedir?

-

Temiz beslenme nedir?

Özellikle son yıllarda çok fazla ses getiren diyetlerinden biri olan temiz beslenme, yeni bir kavram olmasına rağmen herkes tarafından merak edilmektedir.

Beykoz Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Yaşar Birol Saygı’na ait bir kaynak vardır. Saygın’nın temiz beslenme modeli sadece ülkemizde değil ayrıca tüm dünya çapında konu hakkında araştırma yapanlar tarafından da takip ediliyor. Beykoz Üniversitesi tarafından paylaşılan makale’de ise temiz beslenmenin geniş çaplı detaylarından bahsediliyor.

Temiz beslenme kavramı nedir ?

Prof. Dr. Birol Saygı, bu kavramı şu şekilde açıklıyor; bir gıdanın taze, besleyici ve ayrıca az işlenmiş olması gerekmektedir. Bu konuda insanların belkide en çok odaklanıp ve bu yüzden atladığı bir konuya değiniyor. Bir bireyin diyet yapması ve sağlıklı olması kadar, tükettiği gıdalarında o derece sağlıklı olması üzerinde de duruyor.  Bunun yolu ise gıdaları elden geldiği kadar doğal ve az işlem görmüş şekilde temin edip, tüketilmesi koşuludur. Çünkü siz belki diyetinizi oldukça iyi uyguluyorsunuz lakin tükettiğiniz gıdaların da içerikleri diyetiniz kadar önem taşımaktadır.

Temiz beslenmenin çıkış noktası Akdeniz Mutfağı

Belkide birçoğumuzun duyduğu Akdeniz Mutfağının uzun ve sağlıklı bir ömrün olmazsa olmazları arasında yer aldığını ve ayrıca temiz beslenmenin yapı taşı olduğunuda söyleyebiliriz. Balık, otlar, sebze ve meyveler, zeytinyağından oluşan Akdeniz mutfağı, gerek besinlerin sahip olduğu vitamin ve mineral açısından vücuda faydaları gerek ise diyetin ana kaynağı olduğu için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü vitamin ve mineraller içeren gıdaların, çoğu işlem görmediği için sahip olduğu vitaminleri ve mineralleri de kaybetmemesi demektir.

Sebze ve meyveleri çiğ tüketmek öneriliyor

Sebze ve meyveleri birçoğumuz haşlarken bir çoğumuz çiğ tüketiyoruz. Prof. Dr. Birol Saygı ise meyve ve sebzelerin çiğ tüketilmesi gerektiğini ayrıca hücreleri hasardan koruma ve hasarları yok etme gibi görevleri olduğundan çiğ tüketmenin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Bunu belirtmekle kalmayıp, bilimsel araştırmalarla bu tezini kanıtlıyor. Çiğ olarak tüketilebilen meyve ve sebzeleri, organik olarak yetiştirirseniz tarım ilaçlarında içeren toksin maddelerinin etkisini azaltığı da bilgilerimiz arasındadır.

Su en temiz içecek

Su doğal ve temiz beslenmenin en önemli koşullarının başında gelmektedir. Büyük küçük fark etmeksizin tüketilen  şekerli, tatlandırıcılı, katkılı içecekler hem işlemden geçirilmiş besinlerdir hemde vücudunuz için birer tehditlerdir. Prof. Dr. Birol Saygı, diyetlerde ve kilo kontrollerinin her zaman başında gelmektedir ve her gün kilo endeksinizin ihtiyacı olduğu kadar su tüketmeye özen göstermelisiniz. Birçoğumuz çayı ve kahveyi düzenli olarak tüketiyoruz lakin aşırıya kaçmamak ve şekersiz tüketildiği taktirde faydalı olacağını da unutmamalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme