Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetDemir Eksikliği için Tüketilmesi Gereken Besinler

-

Demir Eksikliği için Tüketilmesi Gereken Besinler

 

Zengin Demir İçeren Besinler

Zengin demir içerikli besinlerin  vücudumuza olan faydaları saymakla bitmez. Böyle bir önemli besinin vücut tarafından gerekli miktarda alınmaması sonucunda ”Anemi”(demir eksikliği) meydana gelmektedir. Bunun en yaygın görülen belirtilerinden biri ise saç dökülmesidir. Günümüzün kirli hava şartlarınında etkisiyle de bazen erkek tipi saç dökülmesine kadar yol açmaktadır .Diğer bir  olumsuz etkisi ise tırnaklarda meydana gelmektedir. Vücut da meydana bu tarz etkiler  aslında  size dikkat etmeniz  gereken noktaları bariz bir şekilde söylemeye çalışıyor, yapmanız gereken şeylerden biri demir açısından zengin içerikli gıdaların tüketilmesidir. Ayrıca olumsuz etkilerin devam etmesi sonucunda bir hekim tarafından gerekli tahlillerin yapılması önemlidir.

1-Ispanak

Ispanak demir açısından oldukça önemli besinler arasında ilk sıralardadır. Ispanak denilince akla gelen Temel Reis’de ıspanak sayesinde kuvvetlendiğini çizgi filmlerden biliyoruz. Aslında çocuklara verilmek istenen mesaj oldukça barizdir. ”Ispanağı ye,kuvvetli ol”. Pişirme tekniği farket meksizin düzenli olarak tüketilmesi sonucunda  demir ihtiyacını karşılayabiliyor. Lakin dikkat edilmesi gereken bir husus ise diğer sebzelerde dahil  etkisi hemen vücut da görülsün isteniyorsa, çok pişirmemek. Çünkü ıspanak veya başka bir sebze olsa da , fazla ısıda sebzeler besin değerlerini yitirebiliyorlar. Buda etkisinde gecikme meydana getirebilir.

2-Pekmez

Pekmez özellikle anneler tarafından çocuklarına düzenli şekilde verilir.Bunun en önemli nedenlerinden biri demir açısında oldukça zengin olmasıdır. Özellikle kış aylarının tüketilmesinin yanı sıra yazında tüketilmesi öneriliyor. Pekmezin cilde iyi geldiği de önemli bir diğer noktadır. Birçok güzellik uzmanı pekmezi cildin ışıldaması ve nemlendirmesi için öneriyor.

3-Kuru meyveler

Diyetisyenlerin özellikle öğle arası atıştırmalık olarak önerdiği ve demir açısından oldukça zengin olan besinlerdir. Özellikle kuru meyvelerin arasında demir açışından en zengin olan besinlerden biri ise siyah üzümdür. Düzenli tüketilmesi ve yeteri miktarda tüketilmesi sonucu kan yapıcı özelliği hemen vücutta kendini gösterebilir.

4-Keçi boynuzu

Keçi boynuzunun faydaları oldukça önemlidir çünkü hem mineral hemde vitamin açısından oldukça zengin içeriklidir. Halk arasında ise özellikle pekmezi yaygındır. Sağlık sorunu olmayan bireylerin özellikle sabah ve akşam birer kaşık keçi boynuzu pekmezi tüketilmesi önerilir. Kısacası faydalarından söz etmek gerekirse; kan şekerini düzenler, hasar görmüş hücreleri yeniler, cinsel performansı arttırır, soğuk algınlık gibi hastalıkların iyileşmesine fayda sağlar. Ayrıca önemli bir antibiyotiktir.

5-Yumurta

Birçok hekim tarafından da tavsiye edilen yumurta tüketilmesi oldukça önemlidir. Her yaştan bireyin düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle de demir ve protein açısından zengin olması sayesinde  olmazsa olmazların arasında yer almıştır. Yumurta tüketilirken dikkat edilmesi bir husus ise çay ve kahve tüketilmesinden kaçınılmasıdır. Bunun sebebi zengin besin değerini öldürüyorlar.

6-Balık

Balık denilince akla bir çok fayda geliyor. Bunlardan en önemli olanları ise demir ve Omega 3 tür. Demir açısından zengin olan balıkların başında, tuna, uskumru, sardalye gelmektedir. Hekimler tarafından özellikle haftada en az düzenli olarak 2 kez tüketilmesi öneriliyor. Bunun sebebi çocuklarda gelişim süreçleri için oldukça önemli bir besin olması yanı sıra beyin açısından da oldukça önemli olmasıdır.

7-Bakliyatlar

Vejetaryenlerin olmazsa olmazları olan bakliyatlar, demir zenginliği açısından oldukça güçlü besinlerdir. Günümüzde hormonlu etlerin yanı sıra birçok kişi tarafından sağlıklı ve güvenilir olmasıyla da tercih sebebidir. Dikkat edilmesi hususlarından bir tanesi , tüketilmeden önce 30-35 dakika arası suda bekletilmesidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme