Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelİyi Bir Uyku İçin Bize Destek Olan Besinler

-

İyi Bir Uyku İçin Bize Destek Olan Besinler

Uyku sorunları yaşadığımız dönemlerde yediğimiz bazı besinler; daha rahat uykuya dalmamız ve daha sağlıklı uyuyabilmemiz adına bizlere yardımcı olabilir. Kaliteli bir uyku için beslenme, akşam saatlerinde kafeinden ve mide ekşimesine neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmamızdan çok daha fazlasıdır.

Uykumuzun Gelmesine Yardımcı Besinler

İyi bir uyku almak genel sağlığımız açısından ciddi derecede önem taşımaktadır.

Kaliteli bir uyku; bazı kronik hastalıkların gelişme riskini azaltmakta, beyin ve sindirim sistemini sağlıklı tutmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Uzmanlar, her gece 7-9 saat kesintisiz uyumamızı önermektedir; ancak çoğu insan, yeterince uyuyabilmek için bir mücadele halindedir. Bu durumla baş başa kaldığımızda bazı yiyeceklerin uykuya teşvik edici özelliklerinden yararlanmamız gerekecektir.

Muz:İçerisinde bulunan magnezyum ve potasyum iyi bir gece uykusu almamıza büyük katkı sağlar. Muz aynı zamanda uyku kalitesiyle bağlantılı olan melatonin ve triptofanın üretimini teşvik eden B6 vitamini bakımından zengindir.

Badem ve Ceviz:Bademde kas gevşetici magnezyum zengindir; ceviz ise serotonin ve melatoninin doğal bir kaynağı olduğu için düzenli uyku düzenini korur.

Süt:En çok bilinen uyku getiricilerden biridir. Süt içeriğinde bulunan ve tripsin etkisiyle serbestlenen ve organizma için gerekli bir amino asit olan triptofan sayesinde beyniniz yatışır ve daha sağlıklı bir uyku hali oluşur.

Bal:Bitki çayınızın veya ılık sütünüzün içine atacağınız bir çay kaşığı kadar balın (polen) etkileri hiç de göründüğü kadar küçük değildir. İnsanı gevşetir ve uyku hali oluşur.

Yulaf:Yulaf içeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır. Ayrıca yulaf strese karşı da en etkili tahıllardan biridir.

Patates:Az miktarda fırında pişirilmiş patates iyi bir gece uykusuna yardımcı olabilir. Midenizi yormayacağı gibi, içeriğindeki triptofan sayesinde asit seviyesini düşürür. Etkiyi daha da arttırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.

Turp:Çok iyi bir C vitamini kaynağı olan turptan gece yatmadan bir parça yemek ya da suyunu içmek derin bir uyku için çok yararlıdır.

Kayısı:Kan yapan, kansızlığa ve kabızlığa iyi gelen kayısı sinirleri yatıştırarak uykusuzluğa da iyi geliyor.

Elma:Gece yatmadan önce yenen bir elma, en güzel uyku ilaçlarından biridir.

Kavun:Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden kavunun yüzde 95′i sudur ve sinirleri yatıştırıp rahat bir uyku uyumak için faydalıdır.

Kepek Ekmeği:Bal kattığınız çayınız ile birlikte yiyeceğiniz bir ince dilim kepek ekmeği, vücuttaki insülinin biraz serbest kalmasına ve triptofan ve serotonine “uykum geldi” mesajı yollamasına yardımcı olur.

Papatya Çayı:Uyku getiren gıdalar listesindeki diğer bir gıda ise papatya çayı. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı, kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehiridir. İnsanı gevşetir ve uyku hali oluşur.

Hindi:Hindi eti uyku getiren gıdalar listesindedir. Güzel bir uykunun 2-3 saat öncesinde, bir ince dilim kepek ekmeği üzerine koyacağınız küçük bir parça haşlanmış hindi eti yararlı olacaktır. İçeriğindeki triptofan sayesinde midenizde çok miktarda protein olmadığı zamanlarda bile sizi rahatlatır.

Keten Tohumu:Süt veya yoğurt içine katabileceğiniz keten tohumu, omega 3 yağ asitleri açısından zengindir ve doğal bir moral verici etkisi bulunur. Ayrıca bağırsak hareketlerine yardımcıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme