Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetBeslenmeYumurta ve Sağlık

-

Yumurta ve Sağlık

Yumurta, sağlığımız için yaşadığımız gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir. Vücudumuz için inanılmaz olumlu etkileri vardır.

Kahvaltıların Vazgeçilmezi Olmalı

Yumurtayı kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir parçası olarak düzenli bir şekilde tüketmeliyiz. Çünkü içerisindeki zengin ve besleyici besinler bizim sağlığımızı ciddi anlamda etkilemektedir. Sadece bir adet yumurtanın içerisinde; A vitamini, folat, B2 vitamini, B5 vitamini, B12 vitamini, fosfor, selenyum, D vitamini, B6 vitamini, E vitamini, K vitamini, kalsiyum ve çinko ve mineraller bulunmaktadır. Yani yumurtanın içeriğinde bizleri hayatta kalmamızı sağlayacak besinler yer almaktadır.

Yumurtanın beyaz kısmı protein kısmını, sarı kısmı ise yağlı kısmını oluşturmaktadır. Sarısı ve beyazıyla ciddi bir uyum olmasının yanı sıra dengeli ve besleyici bir içeriğe sahiptir. Düşük kalorisi, zengin içeriği ile her sabah kahvaltı sofralarımızı hak etmektedir.

Yumurtanın Yararları Nelerdir?

Yumurtanın içerisinde bulunan; biyotin, B vitamini ve sindirilebilir besleyici proteinler saç ve cildimizin güçlenmesine katkıda bulunur.  Tavuk yumurtalarında bulunan fosfolipitler, toksinlerin karaciğerden atılmasını destek olmaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli yumurta yemek kadınlarda meme kanserini %18 azaltmaktadır. Hollandalı bilim adamlarının yaptığı başka bir araştırmaya göre ise yumurta; 35-40 yaş arasındaki kadınların %87’isnde yaşlılık lekeleri kaybolmakta ve cilt buruşukluğu ortadan kalkmaktadır. Erkeklerin ise göz çevresinde kırışıklıklar gözle görülür şekilde düzelmektedir.

Kahvaltıda tavuk yumurtası tüketimi ile birlikte düşük kalorili bir diyet uygulandığında, kilo verme iki kat hızlanmaktadır. Ayrıca bu durum sonucunda selülitlerin de azalması ve hatta kaybolması da sağlanabilmektedir.

Tavuk yumurtaları lutein yönünden zengin olduğu için; düzenli yumurta tüketimi sayesinde daha berrak ve keskin görme de bize fayda sağlamaktadır.

Daha önceki görüşlere ve araştırmalara karşın, yeni araştırmalar yumurtadan alınan kolesterolün fosfatidlerle dengelendiğini ve bu nedenle sağlığımız için zararlı olmadığını gösterdi. Aynı zamanda yumurta yemek, vücudun kendi kolesterol üretimini de engellemektedir. Bunların yanı sıra yumurta trigliserit düzeylerini düşüren ve böylece kardiyovasküler hastalık riskini azaltan omega-3 asitlerini içerir.

Yumurta içeriğindeki D vitamini sayesinde, vücuda en az balık yağı kadar fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalarda düzenli yumurta tüketenlerin kemiklerinin daha sağlıklı olduğu kaydedilmektedir.

Son olarak yumurta, içerisindeki B9 vitamini yani Folik asit sebebiyle hamilelik döneminde oldukça fayda sağlamaktadır. Folik asit ise anne karnındaki bebeğin engelli doğma ihtimalini düşürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme