Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetBeslenmeHer Gün Bir Avuç Yağlı Tohum Yemeliyiz

-

Her Gün Bir Avuç Yağlı Tohum Yemeliyiz

Yağlı tohumlar; ceviz, badem, fındık, yer fıstığı, kaju gibi besinler, adı üzerinde olduğu gibi yüksek yağ içeriğine sahiptir. Bu nedeniyle özellikle zayıflama diyetlerinde genel olarak yer bulamayan bir besin grubudur. Kilo vermek ve kilosunu korumak isteyen kişiler, bu besinlere karşı temkinli yaklaşır. Aslında her gıda için geçerli olan “her şeyin fazlası zarar” kuralı yağlı tohumlar için de geçerlidir. Ölçülü ve düzenli tüketildiği takdirde, sağlığımız açısından son derece faydalıdırlar.

Vitamin ve Mineral İçeriği Nasıldır?

Gün içerisinde bizleri tok tutacak posa, odaklanmanızı arttıracak yeterli enerji sağlamasının yanı sıra; pek çok vitamin ve mineral içeriği ve bitkisel kaynaklı protein yağlı tohumlarda bulunmaktadır. Ara öğünlerimizin vazgeçilmez besinleri olan yağlı tohumlar; fındık, fıstık, kaju, badem, ceviz gibi besinleri içermektedir.

Yağ grubu besinler çoğu zaman kulağa korkutucu gelse de bu aslında bir yanılgıdır. Sağlıklı beslenmek; her besin grubundan yeterli ve dengeli tüketmektir. Bu nedenle vücudumuzun daima yağ grubu besinlere ihtiyacı vardır.

Sağlıklı Tüketirsek Yağ Yakabiliriz

Yağlı tohumlar bitkisel kaynaklı besinlerdir ve hem enerji hem de yağ içerikleri bakımından değerleri yüksektir. Kilo kontrolü açısından önemlidir, bu yüzden programında yer alan kişilerin kendilerine önerilen miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Enerji değeri yüksek ve protein, mineral ve diğer vitaminler, mineraller bakımından çok zengin olmasından dolayı ; işçiler, sporcular ve zayıf bireyler için önerilen besinler arasında yer almaktadır.

Kilo problemi olmayan ve herhangi bir diyet programı uygulamayan kişiler tarafından günde 20-25 gram kadar yağlı tohum tüketebilirler. Fakat kilo sorunu olan ve bir programa sahip olan kişiler önerilen miktarda tüketmelidir.

Yağlı Tohumların Faydaları

Yağlı tohumlar ölçülü ve düzenli şekilde tüketildiği takdirde insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Yüksek kalorileri içerdikleri yağlardan gelir. Fakat yağlı tohumlar tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olduğu için, genel sağlık ve özellikle de kalp hastalıkları üzerinde çok olumlu etkiye sahiptir.

Nurses’ health study(Hemşireler Sağlık Araştırması), Iowa Women’s health study (Iowa Kadın Sağlığı Araştırması) ve Adventist study (Advenist  Araştırması) gibi yağlı tohumların sağlık üzerindeki faydalarını ortaya koyan önemli çalışmalara göre haftada birkaç defa yenilen yağlı tohumların kalp krizi veya kalp hastalığı oluşum riskini %30-50 oranında azalttığını belirlenmiştir.

Önceki yıllarda yapılan araştırmalarda, yağlı tohumların kalp ve damar hastalıklarında risk azaltıcı etkisi net bir şekilde belirlenmişti. Yapılan yeni bir araştırma ise yağlı tohumların diğer pek çok hastalıkta da riskleri azalttığını ortaya çıkardı.

Londra İmperiyal Koleji ile Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada daha önceden konuyla ilgili yapılmış 29 araştırma birleştirilerek analiz edildi. Bu çalışmaların toplamında dünyanın çeşitli yerlerinden olan 819.000 kişi incelenmişti. Bu çalışmalardaki verilerin analizi sonucunda, her gün 20 gram yağlı tohum tüketenlerin ki bu miktar yaklaşık 1 avuçtur, kalp hastalıkları risklerinin %30, kanser risklerinin %15 ve erken ölüm risklerinin %22 azaldığı belirlendi.

Bununla birlikte araştırmacılar aşağıda bulunan hastalıklarla ilgili yeterli kanıta ulaşamadıklarını söylemiş olsalar da analiz sonuçlarına göre; her gün 20 gram yağlı tohumlardan tüketen kişilerin solunum yolu hastalıklarından ölme riskleri %50 ve diyabete bağlı ölüm riskleri de %40 azalmaktadır.

Yağlı tohumların zengin besin değerlerini içermesi, sağlık üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır.

Bitkisel protein kaynağı, posa, B grubu vitaminleri, bitkisel yağlar ve potasyum, kalsiyum, magnezyum minerallerinden zengin olan yağlı tohumlar; koroner kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, tip 2 diyabet gibi hastalıkların önlenmesinde oldukça etkili rol oynamaktadır.

Özellikle yağlı tohumların potasyum, magnezyum içeriğinin yüksek, sodyum içeriğinin düşük olması nedeniyle kan basıncının kontrol altında tutulmasında oldukça etkili bir rolü vardır. Aynı zamanda içerdikleri posa sebebiyle bağırsak hareketlerini düzenleyerek tokluk süresini uzatmaktadırlar.

Bütün yağlı tohumlarda bulunan çinko minerali; vücuttaki bütün enzimatik reaksiyonlar için kofaktördür. Yaraların iyileşmesinde, büyüme ve gelişme için çok önemlidir. Bu sebeple çocukların beslenmesinde de kesinlikle yağlı tohumların bulunması gerekmektedir. Bunların yanı sıra çinko, ciltteki aknelerin iyileşmesinde de önemli rol oynamaktadır.
Yağlı tohumlar, E vitamini içeriği ile; kalbi korur, kataraktı önler, prostat ve göğüs kanseri oluşumunun önlenmesinde de etkiye sahiptir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme