Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaDiyetAç Kalmadan Diyet Yapmak Mümkün Mü?

-

Aç Kalmadan Diyet Yapmak Mümkün Mü?

Aç kalmadan diyet doğru besinlerle mümkündür. Diyet yaparken doğru besinler tercih edildiğinde tokluk hissedersiniz. Zorlanmadan kilo kontrolü yapabilirsiniz. Aç kalarak yaptığınız diyetler uzun süreli olmaz. Diyet yaparken kendinizi tok hissetmeniz çok önemlidir. Aksi halde diyette verdiğiniz kalorileri kısa sürede geri alırsınız. Diyet yaparken amacınızın kısa süre çok kilo vermemek olması gerekir. En etkili diyetlerin uzun süreli olduğunu unutmayın. Diyetlerden mucize beklemek yerine, kendinize ve vücudunuza zaman tanıyın. Kendinizi aç bırakarak işkence yapmayın. Diyet yapacağım diye sağlığınızdan olmayın.

Tokluk hissini arttırmak için ne yapılmalı? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Su Tüketmemek Aç Hissetmenize Neden Olabilir

Su tüketimi hem diyette olan insanlar hem de normal insanlar için önemlidir. Kişilerin susuz kalması halinde açlık hissi başlar. Beyinde susuzluk ve açlık sinyalleri birbirine yakın bölgeden gönderilmektedir. Su içtikten sonra açlık hissinizin geçtiğini hissedebilirsiniz. Günde en az 8 ile 10 bardak arası su içmeyi unutmayın. Eğer fiziksel aktiviteniz yoğunsa, terle su kayıp edeceğiniz için, daha çok su tüketmeye özen gösterin. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler vücuttan su atılmasına neden olur. Bu nedenle kafeinli içecek tüketiminizi sınırlandırmanızda fayda var.

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Kahvaltı gün boyu tok kalmanıza yardımcı olur. Kahvaltıda bir tane haşlanmış yumurta yiyin. Hem aç kalmayacaksınız hem de günün diğer öğünlerinde daha az yemek tüketeceksiniz. Yumurta protein oranı yüksek bir besindir. Besleyici olmasıyla bilinir. Sabah kahvaltı yapmak için vaktim yeterli değil diyorsanız, bir akşam öncesinden yumurtalarınızı haşlayarak yanınıza alabilirsiniz.

İşyerinde kilo almanızı engelleyecek pratik yiyecekler hakkında detaylar yazımızdadır.

Meyve Porsiyonlarına Dikkat Edin

Meyve porsiyonları sandığınız kadar masum olmayabilir. Pek çok meyvenin içerisinde yüksek miktarda şeker bulunur. Bu durum kilo almanıza neden olabilir. Yediğiniz şey meyve bile olsa kararlı olmanız gerekir. Özellikle diyet yaparken günde 1 porsiyon meyveyi aşmamanız önerilir. Meyveler arasından mevsimine göre su içeriği yüksek ve şeker oranı düşük olanları tercih edebilirsiniz.

Tok Kalmanın Anahtarı Sağlıklı Yağlar Tüketmek

Sağlıklı yağlar arasında omega 3, keten tohumu yağı, zeytinyağı, avokado yağı ve Hindistan cevizi yağı yer alır. Bu yağları yemeklerinizde tüketin. Salatalarınızda, çorbanızda ve sulu yemeklerinizde bu yağları kullanın. Yağ kalorisi yüksek olan bir besindir. Ancak doğru miktarda kullandığınızda yağ tok kalmanızı sağlar. Ayrıca diğer sağlık faydalarından da yararlanırsınız. Sağlıklı yağlar kuru yemişlerde de bulunur. Badem, fındık, ceviz ve kaju gibi kuru yemişler sağlıklı yağ deposudur. Günde bir avuç kuru yemiş yemeyi ihmal etmeyin.

Diyette Ekmek Olabilir

Ekmek düşmanınız değildir. Kilo vermek için diyet yapıyor olsanız bile sağlıklı ekmeklerden tüketebilirsiniz. Ekmeklerden kepekli, tam tahıllı ve çavdar olanları tercih etmeye özen gösterin. Bu ekmeklerin miktarını abartmayın. Bir dilim ekmeği geçmeyin. Hem tok kalın hem de kilo verin.

Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır? Detayları yazımızdadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme