Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelTokluk Hissini Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

-

Tokluk Hissini Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

Tokluk hissinin artması için protein ağırlıklı besinler tüketmek gerekir. Sağlıklı şekilde kilo vermek için tok hissetmek önemlidir. Tokluk hissi diyetinizde eksik olduğu zaman kalıcı şekilde kilo vermeniz mümkün değildir. Tok tutan besinlerin başında yumurta geliyor. Sabah kahvaltıda bir tane yumurta tüketmek bile, gün içinde tüketilen genel kalori miktarı üzerinde büyük ölçüde etkili oluyor. Yumurta haşlanıp tüketildiği zaman yalnızca 70 kalori ediyor. Yumurta tüketen kişilerin gün içinde enerji miktarları da daha yüksek oluyor. Yumurta dışında lif içeriği yüksek, düşük kalorili ve su oranı fazla diğer yiyecekler de tok tutma özelliğine sahiptir. Özellikle fazla yediğiniz bir dönemden çıktıysanız, mide hacminin genişlemesine bağlı olarak küçük porsiyonlu besinler aç hissetmenize neden olabilir.

Gülmenin bilimsel yararları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Bezelye ile Tok Kalın

Bezelye diyetteki kişilerin ilk tercih ettiği besinler arasında yer alır. Bezelyenin içinde 7 gram protein ve 6 gram lif bulunur. Protein oranı yüksek olduğu için uzun süre tokluk hissi verir. Bezelye tüketen kişilerin daha az yemek yedikleri çeşitli araştırmalarla desteklenmiştir. Eğer hızlı bir öğün alternatifi arıyorsanız, bezelyeli ve kepekli makarna tercih edebilirsiniz. Bezelyeyi salata ve sulu yemeklerinizin içine de ekleyebilirsiniz.

Sağlık Deposu Yağlı Balıklar

Yağlı balıklar yalnızca tokluk hissi sunmakla kalmaz aynı zamanda genel sağlık için de pek çok faydaları içinde barındırır. Balığı öğle yemeklerinde ızgara şeklinde pişirip yanında salatayla birlikte tüketebilirsiniz. 100 gram somon içinde yaklaşık 20 gram protein bulunmaktadır. Beyin sağlığını destekleyen omega 3 yağ asitlerinden de zengindir. Hızlı bir öğün yemek için sandviçinizin içine somon ve yeşillikler hazırlayabilirsiniz.

Ketojenik diyet nedir? Hakkında detaylar yazımızdadır.

Sebze Çorbalarıyla Sağlığınızı Besleyin

Sebze çorbaları yüksek su içerirler. Kalorileri düşük olduğundan kilo vermek isteyen kişiler için idealdir. Su içeriği besinler tüketildikten hemen sonra tokluk hissinin yaşanmasını sağlar. Eğer ana yemeklerden önce bir tabak çorba içerseniz, ana yemekten alacağınız kaloriyi en az yüzde 20 oranında azaltabilirsiniz. Sebze çorbaları derken, yüksek kalorili, kremalı ve yağlı çorbalardan bahsetmiyoruz. Kalori içeriği yüksek olan sağlıksız çorbalar size tokluk hissini artırmak konusunda yardımcı olmaz.

Ara Öğünler için Birebir Yağlı Tohumlar

Yağlı tohumlar açlığın bastırılmasında birebirdirler. Kuru meyveler ile birlikte yağlı tohumlardan tüketebilirsiniz. Marketlerde porsiyon kontrolü yapılmış 30 gramlık hazır paketler bulabilirsiniz. Tokluk hissi için antep fıstığı, yer fıstığı, badem, fındık ve ceviz gibi besinleri tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde cips, kraker ve buna benzer kalori oranı yüksek, sağlıksız yemekleri tüketmeyin. Bunlar sizi hem aç hissettirir, hem kilo aldırır hem de genel sağlık açısından faydalı değildir. Her gün 3 ana 2 ara olmak üzere sağlıklı ve dengeli şekilde 5 öğün beslendiğinizden emin olun.

Pesketeryan beslenme nedir? Hakkında merak edilenlere de bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme