Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelHome Office Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

-

Home Office Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Egzersiz önerileri sayesinde daha sağlıklı, fit ve mutlu olabilirsiniz. Özellikle uzun süreler boyunca ofis içinde hareketsiz bir şekilde çalışıyorsanız mutlaka egzersiz yapmanız gerekir. Egzersiz yapan kişilerde mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin hormonu salgılanır. Egzersizle birlikte kaslar güçlenir, kalp hastalıklarına yakalanma riski düşer, bağışıklık sistemi güçlenir. Egzersiz yapmak için ekipmana, para harcamaya gerek yok. Yalnızca biraz zaman ayırmanız ve sağlıklı olmayı istemeniz yeterlidir.

Aç kalmadan diyet yapmak mümkün mü? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Pektoral Germe Egzersizi

Pektoral germe egzersizi yapmak için ellerinizi başınızın arkasına alın. Kalçalarınızı öne eğdikten sonra göğsünüzü öne alın. Hareketi yaparken dirseklerinizi geriye doğru çekin. Esnemeyi iyice hissedin. 20 saniye boyunca hareketi hissedin. Hareketi 2 kere tekrar edin. Bu egzersizi her saatte 2 kere tekrar etmeniz ciddi faydalar sağlayacaktır. Egzersizi yaparken nefesinizi tutmadığınızdan emin olun. Pektoral germe egzersizi özellikle uzun süreler boyunca bilgisayar ekranına bakmaktan ortaya çıkan boyun ağrılarına iyi gelir.

Çalışma Arası Molada Göz Egzersizi

Göz egzersizi yapmanız göz sağlığınız açısından çok faydalıdır. Egzersiz yapmak için önünüze sabit bir nesne alın. Bilgisayar ekranını sabit nesne olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra 5 saniye nesne üzerinde sabit bir noktaya bakın. Ardından nesnenin hemen arkasındaki nesneye 5 saniye boyunca odaklanın. Bu hareketi en az 3 dakika boyunca tekrar edin. Hareket bittikten sonra egzersizi gözlerinizi çevirerek tamamlayın. Gözlerinizi önce döndürebildiğiniz kadar sağa, sola, yukarı ve aşağıya çevirin. Her çevirmenizi 5 saniye boyunca tutun.

Masa Başı Çalışanlara Kolay Esneme Egzersizi

Esneme egzersizi yaparak vücudunuzdaki kasları rahatlatabilirsiniz. Egzersiz için başınızı önce öne, arkaya ve sonra yanlara doğru çevirin. Hareketleri yaparken hiçbir yerinizi zorlamayın. Vücudunuzu dinleyin. Omuzlarınızı yukarı doğru 3 saniye boyunca kaldırın. Hareketi 10 defa tekrar edin. Omuzlarınızla öne ve doğru hareket ederek daireler çizin. Ardından ellerinizi belinize koyun ve kürek kemiklerinizi birbirine en yakın konuma getirin. Dirseklerinizi açarak, el bileklerinizde dairesel hareketleri tekrar edin. Bütün bu hareketleri bir iki dakika ayırarak günde 3 4 kere tekrar etmelisiniz.

Tokluk hissini arttırmak için ne yapılmalı? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Core Gücü Egzersizi

Core gücü egzersizi karın ve bel bölgesini hedef almaktadır. Bu bölgenizin kuvvetlenmesi için sandalyenin ön kısmına oturmanız gerekiyor. Ardından bacaklarınızı sıra sıra kaldırın. Bu sırada derin nefes alarak verin ve nefesinize odaklanın. Bel ve kalçada öne doğru eğilme olmadığından emin olun. Hareketlerinizi daha iyi takip etmek için gerekirse ayna karşısına geçin. Her bacak için aynı hareketi en az 8 kere tekrar edin. Hareketleri ne kadar çok yaparsanız, çalıştırdığınız bölgedeki kaslar o kadar kuvvetlenebilir.

Ofis içinde yaptığınız egzersizlere ek olarak haftada en az 1 kere farklı sporlar yapmanız gerekir. Yoga, koşu, pilates, basketbol, yürüyüş en sık yapılan sporlar arasında yer alır.

İşyerinde kilo almanızı engelleyecek yiyecek bilgilerine de bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme