Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelYaz Aylarının Vazgeçilmezi:Dondurma

-

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi:Dondurma

Dondurma yaz aylarında vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Bizleri serinletir ve lezzetiyle de yerken bizlere mutluluk vermektedir. Dondurmanın neden bu kadar mutluluk verdiği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış. Londra Psikiyatri Enstitüsü’nde 2005 yılında yapılan araştırmada, dondurmanın haz merkezini uyararak keyif ve mutluluk ile bağlantısı şu şekilde açıklanmıştır: “Soğuk, ağızda hissedildiğinde serinletici ve susuzluğu giderme mekanizmasına etkisiyle, kişinin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlamaktadır. Çalışmalara göre beyindeki haz merkezi (Orbitofrontal Corteks) dondurma yenildiği zaman aktif aktif olmaktadır.

Dondurma Yemek Mutluluk Verir

Kişinin kendisini iyi hissedip mutlu olması, daha sağlıklı ve psikolojik fonksiyonlarda iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalara göre, küçük aralıklı mutluluklar; büyük ve nadiren olan mutluluklardan daha fazla olumlu etkiye sahiptir. Tüm bu nedenlerden dolayı hangi yaş grubu olursa olsun, herkes dondurmayı düşündüğü anda bile mutlu olmaktadır. Tabiki bu mutluluk devamında bizlere bazı soru işaretleri de yaratmaktadır. ‘Ne kadar yemeliyim?’, ‘Kilo alır mıyım?’, ‘Diyetimi bozar mı?’, ‘Çocuğum hasta olur mu?’ ve ya ‘İçeriğindeki renklendirici maddeler acaba sağlığa zararlı mıdır?’ gibi birçok soru da aklımıza gelmektedir.

Dondurma Yerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dondurma tüketilirken öncelikle dikkat etmemiz gereken önemli hususlardan birisi; sağlıklı ve hijyenik koşullarında hazırlanmış olmasıdır. Bunun için de dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyen koşulları dikkate alınarak üretildiğinden emin olmamız gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra kendi sağlık durumumuza uygunluğunu bilmemiz ve önemsemeliyiz. Meyveli-vanilyalı alternatifleri tercih edilmemiz daha sağlıklı olacaktır. İçerisinde ekstra karamel, çikolata sos, krema, fındık veya fıstık parçacıkları bulunanlardan uzak durmamız gerekmektedir. Özellikle diyabet ya da insülin direnci gibi sağlık problemleri olan kişilerin varsa tatlandırıcı ile yapılmış şeker içermeyen diyabetik dondurmaları tercih etmeleri gerekmektedir.

Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Dondurma içerisinde A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini bulunur. Ayrıca tam bir K vitamini kaynağıdır.

Kemik ve diş sağlığını korunmasında, kas kasılmasında, kanın pıhtılaşmasında, kolon kanserinin önlenmesinde önemli bir role sahip olan kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum, thiamin, niasin, riboflavin, folik asit, antioksidan açısından zengindir. İçerisinde bulunan serotonin ve dopamin hormonları sayesinde bolca enerji ve mutluluk verir.

Ayrıca dondurmanın ana maddesi olan sütte bulunan ve doğal bir sakinleştirici olan L-triptofan, sinir sisteminin yatışmasını ve vücudunuzun dinlenmesini sağlar. Beyin işlevlerini düzenleme, antitümör özelliği ve kilo vermeye yardımcı olma gibi faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda kalp sağlığını da geliştiren dondurma, daha sağlıklı bir böbrek için de gereklidir. Kan basıncını dengeleme, hücreleri yenileme gibi yararları söz konusudur.

Dondurma Aşırı Tüketildiğinde Zararları Nelerdir?

Dondurma; kalori, yağ ve karbonhidrat içerdiği için çok fazla tüketilirse bu besin değerlerinin vücuda fazla alınmasına sebep olacaktır.

Astım, alerjik rinit ve kronik problemleri olan çocuklarda ateş ve boğaz enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı tüketilmesi ishale de sebep olabilmektedir.

Dondurmanın önerilen miktarlardan daha fazla tüketilmesi, kolesterol miktarının artmasına ve kalp hastalığı risklerine neden olur. Ayrıca fazla miktarda şeker alınması durumunda şekerin yükselmesi durumu ortaya çıkar. Bu da kanın trigliserit miktarının artışına neden olarak kilo alınmasına da ortam hazırlamaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme