Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelYoga ile Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

-

Yoga ile Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yoga ve pilates farkları başında pilatesin biraz daha hareketli olması geliyor. Yoga daha çok meditasyon amaçlı yapılırken pilates daha fazla hareket gerektiren bir spordur. Yogada amaç çoğu zaman dinginliğin sağlanması, düşüncelere odaklanmak, nefes alıp vermekken, pilateste kasların çalıştırılması önem taşır. Pilates yaparken kalp atışlarının hızlandırılması amaçlanır. Kişinin bu sayede kalp kasları güçlenir. Sağlıklı yaşam hedefi olan kişiler, egzersiz düzenlerine hem yogayı hem de pilatesi ekleyebilirler. İkisinin bir arada olması daha sağlıklı bir bedene kavuşmanızı sağlamakla kalmayacak aynı zamanda stressiz bir yaşamın kapılarını aralayacak.

Temiz beslenme nedir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Spirütel Dünyanın Kapıları Yogayla Açılıyor

Yoga Hindistan’da ortaya çıkmış ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Hem bedensel hem de ruhsal bütünlüğün sağlanması amaçlanır. Meditatif kökenli bir disiplindir. Sanskritçe dilinden günümüze geçmiştir. Anlamı kontrol etme ve birleşmedir. Yuj kelimesinden türemiştir. Bu özelliğiyle aslında yoga yalnızca bedenin çalışmasını sağlamakla kalmıyor aynı zamanda ruhsal bir yaşantı sürdürmenize yardımcı oluyor. Yoga yapan kişilerin yoga pozları sayesinde çakra merkezleri harekete geçer. Birey sonsuz enerjiyle temasta bulunur.

Pilates Hastalıklarla Savaşmak için Bulundu

Pilates ise yogadan çok farklı olarak, hastalıklarla savaşmak için ortaya çıkmıştır. İsmini Joseph Pilates’ten alır. Pilates, ateşli romatizma, omurga eğriliği gibi çeşitli hastalıklardan müzdaripti. Bu hastalıklarının geçmesi için çare ararken bir dizi hareketler keşfetti. Bu hareketler hastalığına iyi geliyordu. Pilates kısa sürede büyük bir gelişme kaydederek bir spor disiplini olarak ele alınmaya başlandı. 1. Dünya Savaşı yıllarında yatalak kalan ve yaralı hastalar için pilates yöntemi tercih edildi. Pilates sayesinde hastaların bağ doku zayıflamalarında ve duruş bozukluklarında iyileşme kayıt edildi.

Koronodan korunma yolları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yoga ve Pilateste Kullanılan Aletler Farklıdır

Spor aletleri açısından da yoga ve pilates arasında farklar bulunur. Kişi yoga yapmak istediği zaman ihtiyacı olan tek şey nefesidir. Ancak marketlerde yoga matı, yoga taytı, yoga blokları vb. ürünler bulunabilir. Evinizde olan malzemelerle de yoga yapabilirsiniz. Bunlar yoga ekipmanı olmaktan ziyade yardımcı ekipman olarak adlandırılmaktadırlar. Pilateste ise ekipmanlar çok çeşitlidir. Swissball, denge topu, direnç lasikleri, pilates çemberi en sık kullanılan ekipmanlar arasında yer alır. Reformer pilates türünde özel yay sistemli bir araçtan faydalanılmaktadır.

Hareket Kombinasyonları Farklıdır

Hareket kombinasyonları arasında da büyük bir fark vardır. Yoganın çok sayıda alt dalı bulunur. En sık yapılan yoga dalları arasında Bhakti, Hatha, Ashtanga, Yin, Vinyasa yer alıyor. Statik ve konsantrasyon odaklı olmaları bu hareketlerin ortak noktasıdır. Ancak pilateste daha farklı bir durum söz konusudur. Pilateste farklı kas gruplarının çalıştırılması temel alınır. İtme ve çekme hareketleri son derece önemlidir. Kişinin kendi vücut ağırlığını koyarak dengede kalması gereken hareketler yapması gerekir.

Gülmenin bilimsel yararları hakkında detaylar yazımızdadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme