Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelSpor ile Stres Atmak Mümkün Mü?

-

Spor ile Stres Atmak Mümkün Mü?

Spor ile stres atmak mümkündür. Yaşamın her alanında stresle karşılaşabilirsiniz. Stres yönetimi yaparak bu durumdan kaçınabilirsiniz. Spor sırasında mutluluk hormonu salgılandığı için, egzersiz yaptıktan hemen sonra keyfinizin yerine geldiğini hissedebilirsiniz. Günümüzde en sık görülen psikolojik problemlerin başında stres gelmektedir. Stresin en büyük düşmanının hareket etmek olduğu biliniyor. İnsanların az miktar stres olması motive edici etkiye sahiptir ve kişi için iyidir. Ancak stres seviyesinin ne kadar olduğu önemlidir. Stresin yoğun miktarda uzun süreler boyunca devam etmesi çeşitli sağlık problemlerinin görülmesine neden olur. Hem ruhsal anlamda hem de fiziksel anlamda sıkıntılar doğabilir.

Home Office çalışanlar için egzersiz önerileri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Düzenli Spor Yapanların Stres Seviyesi Düşüktür

Düzenli spor yapmak stresle başa çıkmak konusunda en etkili yöntemlerden biri olarak görülüyor. Ruh sağlığı ile hareket etmenin arasında güçlü bir bağlantı olduğu araştırmalar ile ortaya konmuştur. Spor yapmak için ideal gün sayısı 3 ile 5 arasında değişiyor. Günde yaklaşık 60 dakika spor yapmak yeterli oluyor. Bisiklete binme, yüzme ve kürek çekme gibi sporların yapılması kişilerin hayata daha pozitif bakmasına yardım ediyor. Ayrıca spor sayesinde kişiler daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşabiliyorlar.

Spor Hastalıklardan Korunmanıza Yardımcı Oluyor

Spor hastalıklardan koruyor. Obezite, kalp damar hastalıkları ve kolesterol problemlerinin en büyük düşmanı spordur. Spor yapan kişilerin hastalıklara yakalanma oranının daha az olduğu biliniyor. Egzersiz yaparken kişiler oksijeni daha fazla kullanmaya başlıyor. Beyin bu sırada glukoz yakımını artırıyor. Bu durum beyinde bilişsel fonksiyonların gelişmesine katkı sağlıyor. Boş vakitlerinizi spor yapmaya ayırarak hem hastalıklardan korunabilir hem de daha zeki olabilirsiniz.

İşyerinde kilo almanızı engelleyecek pratik yiyecekler detayları yazımızdadır.

Stres Hormonları Spor Sayesinde İmha Ediliyor

Stres hormonları spor sırasında ortaya çıkan hormonlar sayesinde imha edilmiş oluyor. Stres hormonları vücutta enerji ortaya çıkmasına yol açıyor. Eğer kişiler bu enerjiyi sporla atamazlarsa, stres hormonu vücutta depolanmaya başlıyor. Depolanan bu enerji kişinin kendini gergin hissetmesine yol açıyor. Oysa spor bu kötü enerjinin ortadan kaldırılmasını sağlayarak kişiyi rahatlatıyor. Sağlık koşullarınıza uygun sporu yaptığınızdan emin olun. Yürüyüş, koşu, yoga, pilates, basketbol vb. sporlarını tercih edebilirsiniz.

Hangi Sporu Yapmalıyım?

Spor türleri çok çeşitlidir. Herkesin vücudu farklı olduğu için birisi için faydalı olan bir spor, diğer kişi için sakatlayıcı nitelik taşıyabilir. Spor yaparken vücudunuzu zorlamadığınızdan emin olun. Öncesinde hekiminize danışarak sağlık koşullarınızı göz önünde bulundurun. Profesyonel bir hoca ile birlikte spor yapmanız sakatlanma ve diğer olumsuz kazaların önüne geçmenize yardımcı olur. Spor yaparken yaptığınız spora uygun beslenmeniz gerekir. Çok ter attığınız sporlarda içtiğiniz su miktarını artırın. Beslenmenize özellikle ağırlık egzersizlerinden sonrası için protein oranı yüksek olan besinler ekleyin.

Temiz beslenme nedir? Merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme