Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Sınırlı Kontenjan ile Hemen Ön Kayıt Yaptırın!

Ana SayfaGenelSigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

-

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımı yaygın görülmektedir. Ancak sigarayı bıraktığınız için kilo almak kaderiniz değil. Sigarayı bıraktıktan sonra yaşam tarzınızda yapacağını ufak değişikliklerden faydalı sonuç alabilirsiniz. Sigara bıraktıktan sonra insanların kilo almasının yaygın bir nedeni, kriz gelmesidir. Bu krizlerin geçici olduğunu bilmek önemlidir. Kriz ne kadar yoğun olursa olsun genellikle en çok 3 dakika sürer ve sonra geçer. Krizle baş etmek için yapabileceğiniz şeyler üzerinde çalışın. Kriz gelmeden önce krizin geleceği zaman için hazırlık yapın. Krizi atlatmayı başardığınız zaman yeme ataklarınız da olmayacak ve kilo almayacaksınız.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İştah Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sigara bıraktıktan sonra iştah kontrolü yapmak isteyen kişilerin öğünlerinde bol miktarda proteine yer vermesi gerekir. Protein uzun süre tok tutar. Sigarayı bıraktıktan sonra normalden daha çok acıkmak ve daha sık yemeyi istemek normaldir. Ancak porsiyon kontrolü sağlamalı ve fazla yememelisiniz. İştah kontrolünün önemli bir parçası da, yeterli miktarda su içmektir. Beyinde susuzluk ve açlık sinyalini veren bölge birbirine yakındır. Bu nedenle aslında susadığınız zaman aç olduğunuzu sanabilirsiniz. Yemeklerden önce bir bardak su içmek porsiyon kontrolü yapmanıza yardımcı olacaktır.

Tokluk hissini arttırmak için ne yapılmalı? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yiyeceklerin Kalorileri Hakkında Bilgi Edinin

Yiyecek kalori hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman daha akıllıca beslenebilirsiniz. Kimi masum ve sağlıklı görünen besinlerin kalorileri sandığınızdan daha fazla olabilir. Tahin, zeytinyağı, abur cubur, kızartmalar kalorileri yüksek olan besinler arasında yer alır. Bu besinlerden az miktarda bile tüketmiş olsanız yüksek miktarda kalori alacağınız için kilo alabilirsiniz. Yüksek kalorili besinlerle beslenmek yerine, daha düşük kalorili besinleri tercih ederek porsiyon miktarını artırabilirsiniz.

Aç kalmadan diyet yapmak mümkün mü? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İkinci Tabağı İstemeden Önce 10 Dk Bekleyin

İkinci tabak yemek isteğiniz olduğu zaman biraz beklemenizde fayda var. Bu durum ciddi kalori vermenize ve kilo kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır. 10 dakika bekledikten sonra büyük ihtimalle yemek istemeyeceksiniz. Eğer hala yemek isterseniz yiyebilirsiniz. Beyne tokluk sinyali yemek yerken gitmez. Bir süre beklediğiniz zaman tokluk hissi gelir. Beklediğinizde açlığınızdan ve iştahınızdan eser kalmayacak. Yemek sonunda şişkin ve pişman olmaktan kurtulacaksınız. İkinci tabak yemeğiniz için beklerken bir bardak su içebilirsiniz.

Fiziksel Hareketinizi Artırın

Fiziksel hareket sizi kilo almaktan kurtarır ve genel sağlığınız için iyidir. Gün içinde hareket edebildiğiniz kadar edin. Yakın mesafelere yürüyün, asansör yerine merdiven kullanın, egzersiz yapın ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olun. Yüksek kalorili beslenen kişiler, yoğun egzersizler yaparak kilo kayıp edebilirler. Egzersizin faydaları yalnızca kilo kontrolünün sağlanmasıyla ilgili değildir. Egzersiz yapmak sizi pek çok hastalıktan korur. Mutluluk hormonu egzersiz sırasında salgılanır. Spor yapan kişilerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur. Kalp sağlığı korunur.

Temiz beslenme nedir? Detayları yazımızdadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER YAZILAR

Çocuklarda Yaşanan Kilo Sorunları

Çocuklar için aşırı kilo ciddi bir problem yaratmaktadır. Çocuklarda görülen obezite konusunda, ülkemizde eskiden çok daha iyi bir yerdeyken, “artan gelişmişlik seviyesi” ülkemizdeki çocukları...

Yaz Ayları ve Beslenme